Aktualności
Aktualności
II edycja seminarium „Wspieramy jakość dróg samorządowych”
Marek Krajewski (fot. A. Krawczyk)

Już po raz drugi mieliśmy przyjemność spotkać się z zarządcami dróg samorządowych  7 i 8 marca 2019 podczas seminarium zorganizowanego przez Instytut Badawczy Materiałów Budowlanych – „Wspieramy jakość dróg samorządowych”.

Marek Krajewski, prezes IBMB, rozpoczynając seminarium zaznaczył, że widać znaczną poprawę jakości wykonywanych robót na drogach samorządowych, głównie poprzez wzrost świadomości zarządzających drogami oraz wymuszony wzrost kultury pracy firm wykonawczych.

Łukasz Boryszko i Robert Mularzuk (fot. A. Krawczyk)

O innowacyjnych rozwiązaniach dla nawierzchni asfaltowych, które mogą znaleźć zastosowanie na drogach lokalnych wypowiadali się technolodzy IBMB – Robert Mularzuk i Łukasz Boryszko. Są to m.in.: technologia spajania mikrofalowego (micro-wave), która może być stosowana do napraw pęknięć eksploatowanej nawierzchni asfaltowej oraz InLine Pave, czyli jednoczesne wykonywanie dwóch warstw w jednym cyklu. Wspomniano także o technologiach, które nie są innowacyjne a w dalszym ciągu rzadko stosowane – m.in. slurry seal, izolacje na obiektach z asfaltu piaskowego, zaczyny i zaprawy asfaltowe na zimno.

Stanisław Styk (fot. A. Krawczyk)

Podczas seminarium Stanisław Styk zaprezentował materace betonowe Solidmat 7 produkowane przez firmę GDA, składające się z dwóch geotekstyliów pomiędzy którymi umieszczono warstwę bentonitu sodowego. Maty mogą być ciekawym technologicznym rozwiązaniem do stosowania w przypadku zbiorników wodnych, wałów przeciwpowodziowych oraz przy budowie kanałów. Do największych zalet produktu można zaliczyć łatwą i szybką instalację i wysoką trwałość produktu.

Radosław Prokopow (fot. A. Krawczyk)

Drogi to nie tylko mieszanki mineralno – asfaltowe ale również i beton. To przecież drogi betonowe, odpowiednio zaprojektowane i wykonane mogą służyć nam wszystkim przez długi czas. O wadach i zaletach konstrukcji sztywnych, mówił technolog betonu z IBMB, Radosław Prokopow. Szczegółowo opisał technologię wykonywania nawierzchni z betonu wałowanego (RCC) a także metody kontroli jakości takiej nawierzchni.

Marek Wierzchowski (fot. A. Krawczyk)

Jak poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów? To pytanie z pewnością nie raz zadawali sobie projektanci dróg samorządowych. Okazuje się, że w dalszym ciągu projektanci popełniają podstawowe, czasem kuriozalne pomyłki. Wykład pana Marka Wierzchowskiego przybliżył nam zasady prawidłowego projektowania przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych i przejazdów.  Zaprezentowano nam także rozwiązania holenderskie zastosowane na drogach lokalnych w Polsce.

Krzysztof Błażejowski (fot. IBMB)

Drugiego dnia mieliśmy przyjemność gościć dr inż.  Krzysztofa Błażejowskiego, który zapoznał nas z dwiema technologiami – asfaltem wysokomodyfikowanym HIMA oraz jednowarstwową nawierzchnią asfaltową SMA JENA. Umożliwienia zastąpienia dwóch lub trzech warstw jedną wpływa nie tylko na czas trwania remontu, koszty oraz wygodę podczas rozkładania ale także na trwałość nawierzchni. Odcinki z zastosowana jednowarstwową nakładką charakteryzują się zmniejszoną ilością spękań po okresie zimowym oraz mniejszą podatnością na odkształcenia spowodowane obciążeniami od ruchu ciężkiego.

Marta Wasilewska (fot. A. Krawczyk)

Dr inż. Marta Wasilewska z Politechniki Białostockiej zaprezentowała nam w jaki sposób właściwości przeciwpoślizgowe wpływają na bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Okazuje się, że pomimo istnienia bardzo wielu urządzeń i metod pozwalających na określenie tych właściwości, nie zawsze muszą one w sposób prawidłowy przekładać się na rzeczywiste warunki drogowe.

fot. IBMB

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom II edycji seminarium za udział.  Spotkanie z Państwem było dla nas świetną okazją do zapoznania się z aktualnymi problemami dotyczącymi dróg samorządowych. Dzięki temu łatwiej będzie nam, laboratorium kontrolującemu jakość, dopasować wachlarz usług do realnych potrzeb Zarządców dróg.  Prelegentom dziękujemy za przygotowanie interesujących wykładów. Dziękujemy naszemu patronowi medialnemu – Infrastrukturze z Anną Krawczyk oraz sponsorom- firmie GDA – producentowi materaców betonowych ActiGDA oraz Rettenmeier Polska – producentowi włókien do mieszanek mineralno-asfaltowych.

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

Ile kosztuje jakość? Rozmowa z Markiem Krajewskim

Co wspólnego ma inwestor z dowcipami o babie i lekarzu? Co to są  laboratoria – „drukarnie”? Komu zależy na jakości dróg? Dlaczego łatwiej zapobiegać niż leczyć?  O tym w rozmowie z Markiem Krajewskim, prezesem Instytutu Badawczego Materiałów Budowlanych w najnowszym wydaniu INFRASTRUKTURY. Zachęcamy do lektury!

II edycja seminarium „Wspieramy jakość dróg samorządowych”


Sponsorzy wydarzenia:
Patronat medialny:

 

Formularz zgłoszeniowy                        Agenda 2019                     Zaproszenie 2019

 

Bezpieczeństwo na budowie jest najważniejsze – szkolenie bhp

Każdy pracownik, przed podjęciem u nas pracy, musi zostać przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na budowie jest najważniejsze. Uważamy, że o tak ważnych sprawach należy rozmawiać jak najczęściej, w związku z tym zorganizowaliśmy dodatkowe szkolenie bhp obejmujące pracowników ze wszystkich oddziałów IBMB. Omówiliśmy te wypadki na budowie, które zdarzają się najczęściej. Dowiedzieliśmy się również, jakie podjąć kroki oraz jakie przyjąć procedury, aby ich uniknąć. Szkolenie bhp to nie jest kolejna rzecz do „odhaczenia” – to podstawa w budownictwie!